2019 Indoor Rowing Challenge

Results for the 2019 Red Island Indoor Rowing Challenge

Videos and photos available on the Rowing PEI Facebook page

Thanks everyone for a great day! Photos below courtesy of Richard Chapman.

Red Island Indoor Rowing Challenge includes intense relay competition

Thirty competitors gave it their all at the 2nd annual Red Island Indoor Rowing Challenge on Saturday February 23rd at the Ride and Row studio in Charlottetown.

This year’s challenge attracted members of Rowing PEI, Ride and Row and CrossFit competitors from the area, as well as some Islanders eager to give indoor rowing competition a try.

The event featured races of 500 metres, 1,000 metres and 2,000 metres as well as a 4 by 500 metre relay, which provided lots of excitement as team members made the transition on and off the rowing machine.

The Concept 2 rowing machines at Ride and Row were connected together and the race was projected on a big screen so racers could see their “boats” moving along the course.

The winners were:

500 metres

Fastest female rower  – Mary MacLean

Fastest male rower – Mark Wakelin

1,000 metres

Fastest female rower  – Mary MacLean

Fastest male rower – Allan MacKinnon

2,000 metres

Fastest female rower  – Heather Pringle

Fastest male rower – Roy Vandermaar

Fastest men’s relay team  – B’Rows Makin’ Waves – Allan MacKinnon,

Bobby McKinnon,Tim Brown,Stephane Breau

Fastest women’s relay team –  Rowing Pains – Sarah O’Connell, Erin Williams, Mary Trainor, Ellen Christie

Fastest mixed relay team – Low Speed, High Drag – Jill Edwards, Laura Younker

Tim MacPhee, Kris McKinnon

The mixed relay was particularly exciting as the teams sprinted to what looked like a photo finish, with identical split times. Low Speed, High Drag finished in 7:08.5 while competitors on the Ride and…Throw Up finished at 7:08.6.

Live videos and photos from the event are available on the Rowing PEI Facebook page.

Rowing PEI wants to thank Kelley MacQueen at Ride and Row, the P.E.I. Department of Health and Wellness and Rowing Canada Aviron for their support of the Red Island Indoor Rowing Challenge.

Race Results
103

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,01:30.3,500,Mark Wakelin,  1:30.3,,0,
2,01:34.9,500,Tim Brown,  1:34.9,,0,
3,01:41.5,500,Brian Higgins,  1:41.5,,0,
4,01:55.2,500,Les MacKay,  1:55.2,,0,
5,01:59.9,500,Mary MacLean,  1:59.9,,0,

Detailed Results

Place,Lane,Rower Name,,Time,Distance,Avg. Pace,ID,Class

1,5,Mark Wakelin,,01:30.3,500,1:30.3,,
2,1,Tim Brown,,01:34.9,500,1:34.9,,
3,2,Brian Higgins,,01:41.5,500,1:41.5,,
4,3,Les MacKay,,01:55.2,500,1:55.2,,
5,4,Mary MacLean,,01:59.9,500,1:59.9,,

Race Results
103

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,06:25.7,2000,B’Rows Makin’ Waves (BMW),  1:36.4,,0,
2,00.0,0,Empty,,,0,
2,00.0,0,Empty,,,0,

Detailed Results

Place,Lane,Rower Name,,Time,Distance,Avg. Pace,ID,Class

1,3,B’Rows Makin’ Waves (BMW),,06:25.7,2000,1:36.4,,
2,1,Empty,,00.0,0,,,
2,2,Empty,,00.0,0,,,

Race Results
103

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,03:22.1,1000,Allan MacKinnon,  1:41.0,,0,
2,03:22.3,1000,Mark Wakelin,  1:41.2,,0,
3,03:43.8,1000,Mike Gibson,  1:51.9,,0,
4,04:25.4,1000,Mary MacLean,  2:12.7,,0,

Detailed Results

Place,Lane,Rower Name,,Time,Distance,Avg. Pace,ID,Class

1,3,Allan MacKinnon,,03:22.1,1000,1:41.0,,
2,4,Mark Wakelin,,03:22.3,1000,1:41.2,,
3,1,Mike Gibson,,03:43.8,1000,1:51.9,,
4,2,Mary MacLean,,04:25.4,1000,2:12.7,,

Race Results
103

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,06:59.3,2000,Roy Vandermaar,  1:44.8,,0,
2,07:50.8,2000,Brian Higgins,  1:57.7,,0,
3,08:01.6,2000,Alex Forbes,  2:00.4,,0,

Detailed Results

Place,Lane,Rower Name,,Time,Distance,Avg. Pace,ID,Class

1,2,Roy Vandermaar,,06:59.3,2000,1:44.8,,
2,3,Brian Higgins,,07:50.8,2000,1:57.7,,
3,4,Alex Forbes,,08:01.6,2000,2:00.4,,

Race Results
103

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,07:58.6,2000,Heather Pringle,  1:59.6,,0,
2,08:03.5,2000,Corinne Giasson-Jean,  2:00.9,,0,
3,08:39.9,2000,Andrea MacDonald,  2:10.0,,0,
4,08:48.8,2000,Cassidy Doucette,  2:12.2,,0,
5,09:25.5,2000,Dinah Arviko,  2:21.4,,0,

Detailed Results

Place,Lane,Rower Name,,Time,Distance,Avg. Pace,ID,Class

1,1,Heather Pringle,,07:58.6,2000,1:59.6,,
2,4,Corinne Giasson-Jean,,08:03.5,2000,2:00.9,,
3,2,Andrea MacDonald,,08:39.9,2000,2:10.0,,
4,3,Cassidy Doucette,,08:48.8,2000,2:12.2,,
5,5,Dinah Arviko,,09:25.5,2000,2:21.4,,

Race Results
103

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,07:08.5,2000,Low Speed  High Drag,  1:47.1,,0,
2,07:08.6,2000,Ride and ..... throw up,  1:47.1,,0,
3,08:08.7,2000,The Coastal Coasters,  2:02.2,,0,

Detailed Results

Place,Lane,Rower Name,,Time,Distance,Avg. Pace,ID,Class

1,2,Low Speed  High Drag,,07:08.5,2000,1:47.1,,
2,3,Ride and ..... throw up,,07:08.6,2000,1:47.1,,
3,4,The Coastal Coasters,,08:08.7,2000,2:02.2,,

Race Results
103

Place,Time Rowed,Meters Rowed,Boat/Team Name,Avg. Pace,ID,Bib Number,Class
1,07:26.0,2000,Rowing Pains,  1:51.5,,0,
2,07:38.8,2000,Andrea and Crew,  1:54.7,,0,
3,00.0,0,Empty,,,0,

Detailed Results

Place,Lane,Rower Name,,Time,Distance,Avg. Pace,ID,Class

1,2,Rowing Pains,,07:26.0,2000,1:51.5,,
2,4,Andrea and Crew,,07:38.8,2000,1:54.7,,
3,3,Empty,,00.0,0,,,

Here is the schedule for the 2019 Red Island Rowing Challenge!

Please note: We are starting earlier to accommodate a ten minute warmup on the rowing machines for each event.

Let the organizers know ASAP if there are any issues: rowingpei@gmail.com

If you are not paying by eTransfer before the event, please bring $10 cash on Saturday.

If you want to eTransfer, send $10 to rowingpei@gmail.com and make the answer to the security question “rowing”.

Please bring a water bottle and towel, if needed.

See you Saturday!

Race #1   10:40 a.m.  (warmup 10:30 a.m.)

Mixed 500 metres  

Lane Competitor Time Note
Lane 1 Tim Brown
Lane 2 Brian Higgins
Lane 3 Les MacKay
Lane 4 Mary MacLean
Lane 5

 

Race #2    10:55 a.m.   (warmup 10:45 a.m.)

Men’s 4 x 500 relay

Lane Competitor Time Note
Lane 1 B’Rows Makin’ Waves (BMW)

Allan MacKinnon

Bobby McKinnon

Tim Brown

Stephane Breau

Lane 2
Lane 3

 

Race #3 11:20 a.m. (warmup 11:10 a.m.)

Mixed 1,000 metres

Lane Competitor Time Note
Lane 1 Mike Gibson
Lane 2 Mary MacLean
Lane 3
Lane 4
Lane 5

Race #4 – 11:40  a.m. (warmup 11:30 a.m.)

Men’s 2,000 metres

Lane Competitor Time Note
Lane 1 Allan MacKinnon
Lane 2 Roy Vandermaar
Lane 3 Brian Higgins
Lane 4 Alex Forbes
Lane 5

Race #5 – 12:05 p.m.  (warmup 11:55 a.m.)

Women’s 2,000 metres

Lane Competitor Time Note
Lane 1 Heather Pringle
Lane 2 Andrea MacDonald
Lane 3 Cassidy Doucette
Lane 4 Corinne Giasson-Jean
Lane 5 Dinah Arviko

Race #6 – 12:30 p.m.  (warmup 12:20 p.m.)

Mixed 4 x 500 relay

Lane Competitor Time Note
Lane 1 Low Speed, High Drag

Jill Edwards

Laura Younker

Tim MacPhee

Kris MacKinnon

Lane 2 Megan Mckenna

Mike Robertson

Justin Ellis

Christie Love

Lane 3 The Coastal Coasters

Brian Higgins

Dinah Arviko

Alex Forbes

Sarah MacMillan

Lane 4

12:50 p.m. (warmup 12:40 p.m.)

Women’s 4 x 500 relay

Lane Competitor Time Note
Lane 1 Sydney Riggs

Hannah Szwarc

Lisa McInnis

Gena Stacy

Lane 2 Rowing Pains

Sarah O’Connell

Erin Williams

Mary Trainor

Ellen Christie

Lane 3 Andrea MacDonald

Cassidy Doucette Corinne Giasson-Jean Sheena McCarthy

Lane 4
Lane 5